Izložbeni program 2025.

o konceptu programa

Programom Galerije 90-60-90 u 2025. nastavlja se promocija angažirane suvremene umjetnosti te produkcija onih umjetničkih radova koje karakterizira istraživački pristup te kritičnost i refleksivnost prema suvremenom društvu.

Programska koncepcija usmjerena je na novomedijsku umjetnost što uključuje prostorne i zvučne instalacije, video projekcije te interdisciplinarne i intermedijalne radove. Ciklus izložbi 2025. obuhvaća 2 skupne i 4 samostalne izložbe i obuhvaća radove 32 umjetnika/ica. Ovim novim ciklusom istražujemo neke od trenutno najvažnijih globalnih socio-ekonomskih tema poput: migracije i kretanja, odnosno globalnu narav našeg svijeta (interdisciplinarni projekt, Putovanja); brojne slučajeve privatizacije i devastacije pomorskog dobra (serija radova, Milijana Babić) kao i kritika neplanske turistifikacije i refleksiju njezinih društvenih i estetskih konotacija (interdisciplinarni projekt, Kritički turizam); problem komunikacije i prijenosa informacija u suvremenom društvu, te emocionalno psihološke dimenzije odnosa koji proizlaze iz svakodnevnog suočavanja s brojnim i različitim oblicima društvenih ograničenja, imperativa i pritisaka („kinetička“ instalacija i performans, Sanja Latinović); međuprostor privida i stvarnosti, dozvoljenog i zabranjenog, naučenog i općeprihvaćenog (instalacija, Jelena Kovačev i Jelena Petric), poetska refleksija o prostoru, vremenu i prolaznosti istražujući mogućnost novih povezanosti između naizgled nespojivih dijelova grada, stvarajući sintezu prošlosti i budućnosti, materijalnog i nevidljivog, pokazujući kako umjetnost može postati medij za otkrivanje skrivenih dinamika urbanog prostora i njegovu transformaciju (Vladimir Novak, Overflow).

Program nadolazećih izložbi

svibanj, 2025.

Mala dvorana, pogon jedinstvo

Milijana Babić - Pozdrav s Kostabele

Samostalna izložba Pozdrav s Kostabele se zasniva na dokumentaciji niza site-specifičnih akcija koje su u periodu od 2017. do 2024. godine izvedene na gradskoj plaži Kostabela (od talijanskog ”costa bella”, hrvatski ‘lijepa obala”) u istoimenom riječkom kvartu, uz participaciju građanki i građana Rijeke. Od 2015. godine, plaža Kostabela nalazi se pod koncesijom u sklopu izgradnje elitnog turističkog kompleksa Costabella Luxury Resort & Spa, kasnije Hilton Rijeka Costabella Beach Resort & Spa koji je otvoren 2021. godine. Koncepcijski zaokružena serija radova bilježi transformaciju popularne plaže za stanovnike grada u elitno kupalište za goste hotela s pet zvjezdica, označavajući plažu Kostabela kao još jedan hrvatski slučaj privatizacije i devastacije pomorskog dobra. Na izložbi je predstavljeno pet radova, umjetničkih instalacija koje se zasnivaju se na foto, video, audio dokumentaciji i rekvizitima korištenim u akcijama.

Kustosica izložbe: Ksenija Orelj

SVIBANJ - Lipanj, 2025.

Muzej betinske drvene brodogradnje

Putovanja – interdisciplinarni projekt / otok Murter 2025.

Putovanja, migracije i kretanja odražavaju društveno-političku svakodnevicu, odnosno globalnu narav našeg svijeta. U malom dalmatinskom mjestu Betina na otoku Murteru, brodogradnja nije samo obrt, već i nasljeđe koje duboko proživljava i prezentira duh mjesta. Izložba u prostoru Muzeja betinske drvene brodogradnje poziva nas da razmislimo o putovanjima i migracijama kao univerzalnim iskustvima koja oblikuju svijet. Jedanaest suvremenih umjetnica će kroz različite pristupe i medije suvremene umjetničke prakse istražiti temu putovanja spajajući na zanimljiv i atraktivan način tradiciju i suvremenost. Izložba će uključivati radove u raznim medijima, od videa i slika do instalacija i intervencija u javnom prostoru.  

U sklopu te suradnje održat će se Gn2p video radionica s učenicima OŠ Murterski Škoji i predavanje etnologinje Sandre Barešin iz Muzeja betinske drvene brodogradnje na temu brodograditeljske baštine Betine. Video radionica pod vodstvom umjetnice i jedne od autorica Gn2p projekta Tanje Vujasinović održat će se na temu propitivanja identiteta Betine s naglaskom na brodograditeljsku baštinu mjesta i njeno povezivanje sa suvremenim kontekstom kretanja i migracija.

Projekt uključuje i suradnju s Platformom za unapređenje kulture iz Zagreba (PUNKT) koja je u potpunosti orijentirana na projekt Grad na drugi pogled- putujući interdisciplinarni istraživačko-edukacijski i izložbeni projekt koji povezuje angažirano promišljanje grada, edukaciju mladih kroz radionice i predavanja s vizualnim umjetnicima i stručnjacima iz polja vezanih uz urbani kontekst, zatim produkciju site-specific radova umjetnika angažiranih na projektu i razvoj publike.

Umjetnice uključene u projekt: Milijana Babić, Ana Kolega, Lina Kovačević, Martina Mezak, Vesna Perunović, Renata Poljak, Neli Ružić, Marijana Stanić, Sandra Sterle, Matea Šabić Sabljić, Tanja Vujasinović

Srpanj, 2025.

Velika dvorana, pogon jedinstvo

Sanja Latinović - Movements White

Zagrebačka publika će se moći upoznati s radom Sanje Latinović kroz tri rada: performans-instalaciju (Movements White 2012.), video dokumentaciju performansa (Do not Cross, 2016. ) i video-rad (Akvarijum, 2008.), dakle bit će obuhvaćene različite faze umjetničkog djelovanja. Kod ove umjetnice gotovo je uvijek riječ o performansu, no medij je protočan pa će performans gotovo uvijek prerasti u kiparstvo, video rad ili fotografiju, stoga su ovi radovi podložni za sveobuhvatnu, interdisciplinarnu prezentaciju. Umjetnica, što možemo pripisati i kiparskom zvanju, stvara nove (ne)prostore, s naglaskom na odnos punine i praznine te samoga individualca, odnosno sebe samu u središtu.

Kustosica: Neva Lukić

Srpanj, 2025.

Velika dvorana, pogon jedinstvo

skupna izložba:Kritički turizam

Kritički turizam podrazumijeva kritiku neplanske turistifikacije i refleksiju njezinih društvenih i estetskih konotacija. Kritički turizam usmjeren je prema modeliranju diskursa koji propituje privredno stremljenje mono ekonomiji turizma u Hrvatskoj i drugdje te njezinih posljedica na kulturni, socijalni i prostorni razvoj. Izložba predstavlja odabir radova umjetnika koji su nastali u produkciji ili koprodukciji udruge siva) (zona, prostora suvremene i medijske umjetnosti iz Korčule, u kojoj su troje izlagača i članovi: Darko Fritz, Edita Pecotić i Ivan Ramljak.

Kritički turizam predstavlja odabir umjetničkih radova i projekata koji se reflektiraju na razne, uglavnom negativne posljedice turizma, s naglaskom na poimanje zajedničkih dobara neke zajednice, kao što su javni prostor i infrastruktura. Izložba predstavlja odabir radova umjetnika koji na kritički način tematiziraju turizam općenito kroz umjetničke interpretacije ove teme, upotrebljavajući ih kao sredstvo za komentiranje i kritiziranje društveno-kulturnih i političko-ekonomskih praksi, stavljajući naglasak i usmjeravajući pogled prema etikama, poetikama i politikama prostora. Kao case study, njezine metodologije mogu se aplicirati na slične turističke lokacije/destinacije diljem svijeta.

Umjetnici: Boris Cvjetanović, Jana Dabac, Vitar Drinković, Katerina Duda, Darko Fritz, Dina Gligo, Vedran Gligo, Igor Grubić, Božena Končić Badurina, Andreja Kulunčić, Jelena Lovrec, Maja Marković, Edita Pecotić, Valerija Jurjević, Sanda Hančević, Ivan Ramljak, Ilija Šoškić, Vice Tomasović

Kustos: Darko Fritz

listopad-studeni, 2025.

velika dvorana, pogon jedinstvo
Brodarski institut, Zagreb

Vladimir novak: overflow

Cilj projekta je stvoriti metaforičku i fizičku povezanost između dva prostorno odvojena, ali konceptualno srodna mjesta – Pogona Jedinstvo u Trnju i Brodarskog instituta u Sigetu, odvojena rijekom Savom, ali povezana simbolikom industrijske baštine i transformacije. Kroz ovaj rad, Vladimir Novak istražuje mogućnost novih povezanosti između naizgled nespojivih dijelova grada, stvarajući sintezu prošlosti i budućnosti, materijalnog i nevidljivog, pokazujući kako umjetnost može postati medij za otkrivanje skrivenih dinamika urbanog prostora i njegovu transformaciju.

Studeni, 2025.

Velika dvorana, pogon jedinstvo

Jelena kovačev i Jelena Petric:
Prste k sebi

Prste k sebi multimedijalni je rad zamišljen kao ambijentalna instalacija u zamračenom prostoru. Stavljajući naglasak na mrak i prostornost svoju praksu umjetnice usmjeravaju s vizualnog na širi spektar doživljaja umjetničkog rada.

Tika-taka tika-taka, pećnica odbrojava sve glasnije, a slabašno svjetlo na kraju dvorane postaje sve bliže. Osoba hrli do tog izvora topline i mirisa. Zvuk pojačava ritam koraka. Naposljetku dolazi do cilja i gleda skulpturu kolača koji se peku u pećnici. Čiji su to kolači? Nigdje nema dopuštenja da se posluži. Jedino što preostaje je okrenuti se i naći izlaz..